Hararetli yaz sıcaklarından sonra en sevdiğimiz mevsimlerden biri olan sonbahar geldi çattı. Havaların ne sıcak ne soğuk olması, tatlı rüzgârların esmeye başlaması ise en çok tesettürlü hanımları mutlu etti. Peki, bu yılın tesettür modasında neler var ve bu yıl hangi kumaşlar, hangi modeller karşımıza çıkacak? Buyurun detaya…

Hangi kumaşları tercih etmeliyiz?

Sonbaharın ilk ayları henüz sıcak geçtiğinden geçiş mevsimi için en ideal kumaşların başında viskon gelir. Hemen hemen her renkten trençkot, kap, tunik, etnik desen elbise ve daha pek çok kıyafette kullanılan viskon kumaşlar sonbahar tercihleriniz arasında mutlaka yer almalı.

Mevsim ortası ve sonlarında en uygun kumaşlar arasında trikolar ve pamuklu kumaşlar sayılabilir. Uzun triko hırkalar, triko şık elbiseler, pamuklu gömlekler ve pamuklu trençkotlar mevsimin ilerleyen günleri için en ideal seçimlerdir.

Hangi renkleri tercih etmeliyiz?

Renk skalası her geçen gün çoğalsa da sürekli renkli kıyafetlerle karşı karşıya kalsak da, sonbahar kendine özgü mistik bir yapıya sahip. Bu mistik renklerin başını ise mor ve kiremit tonları çekiyor. Dış kıyafetlerde toprak tonları, krem tonları ve hakinin hâkim olmasına karşın, tunik ve gömleklerde biraz daha renk yelpazesini genişletip mint yeşili, narçiçeği, çivit mavisi gibi renkleri görmek mümkün.

Sonbaharın hâkim renkleri belirli olsa da, artık her rengi her mevsimde kullanmak mümkün. Renkleri kullanırken dikkat edilmesi gereken konu ise ya açık koyu ton geçişleri ile uyum yapmaya dikkat etmek ya da ton sür ton yaparak uyumu yakalamak. Kıyafetinizde ve aksesuarlarınızda göz tırmalayan bir abartı olmadığı müddetçe dilediğiniz rengi kullanabilir ve tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Dış kıyafette neleri tercih etmeliyiz?

Yaz aylarında dış kıyafet giymeye gerek duymadan bile dışarı çıkmak mümkünken artık dış kıyafetlerin en büyük yardımcımız olduğu mevsimlerdeyiz. Sonbahar ayları için en uygun dış kıyafetler ise ferace, ceket ve trençkotlardır.

Uçuş uçuş kıyafetleri beğenenler için şifon ve krep kumaş feraceler, tarz olarak farklılığı sevenler için etnik desenli viskon feraceler sonbahar için oldukça idealdir. Daha genç bir çizgi sergilemek isteyenlerin tercihi olarak kot ceketler, çalışanlar ve klasik giyim tarzını benimseyenler için kumaş ceketler iddialı sonbahar parçalarıdır. Salaş tarza sahip olanlar için giy çıkar mantığı ile hazırlanan düğmesiz, fermuarsız trençkotlar pek çok renk ve model çeşitliliği ile vitrinlerde yer alırken, klasik kesim ve düğmeli trençkotlar ise sezonda en çok tercih edilecek parçaların başında gelecek gibi görünüyor.

Ferace mi, ceket mi, trençkot mu? Dış giyimde tercihinizi yaptıktan sonra vitrinlerde yer alan birbirinden güzel model ile sonbahar şıklığını yakalayabilirsiniz. Ancak hangi parçayı tercih ederseniz edin, vücut tipinizi tanımanız ve öyle giyinmek gerektiğini unutmamalısınız.